IDEALNY I PIĘKNY CZŁOWIEK SUKCESU

Dzisiaj postanowiłam kontynuować temat oceniania siebie i  innych.
W ostatnim poście https://www.poszukiwaczeslonca.pl/2020/02/wszyscy-ida-do-przodu-ja-stoje-w-miejscu.html pisałam o tym, że współczesny człowiek ma ułatwiony sposób pozyskania wszelkich informacji o drugim człowieku dzięki mediom społecznościowym. Przez to wiemy dużo, a czasem niemal „wszystko” na temat naszych dalszych lub bliższych znajomych. Jeśli natomiast mamy ochotę dowiedzieć się czegoś o jakiejś znanej osobie  to również możemy włączyć Internet i poszukać odpowiedniej informacji lub pooglądać zdjęcia. 
Tak więc zasadniczo nie trzeba się nawet za bardzo starać bo przepływ i zasięg informacji jest imponujący.

Zazwyczaj po takiej porcji zdjęć i nowinek z życia znajomych czy też celebrytów, nasza samoocena dramatycznie spada.
Dominującym motywem większości publikowanych zdjęć jest bowiem obraz szczęśliwych i pięknych ludzi sukcesu.

Sukces i piękno są obecnie bardzo promowane i widoczne niemal na każdym kroku. Wystarczy wziąć do ręki jakąkolwiek gazetę o modzie lub nawet zwykły program telewizyjny, a na okładce w większości przypadków piękna, idealna kobieta sukcesu. Idealnie ułożone włosy, idealny uśmiech, idealna sylwetka…

Gdzie we współczesnym świecie miejsce na przeciętność i wszelkie niedoskonałości. Czy Ci wszyscy ludzie rzeczywiście są tak idealni, piękni i przede wszystkim szczęśliwi?

Myślę że to tego ostatniego, a więc szczęścia zazdrościmy im najbardziej. Oczywiście jesteśmy w ciemno przekonani, że tak właśnie jest, że wszyscy nasi uśmiechnięci znajomi ze zdjęć i znane osoby z kolorowych gazet, są bardzo szczęśliwi. Mają przecież wszystko: są idealni, piękni, a na ich koncie coraz to nowe sukcesy i dokonania.

A Ty jaką jesteś osobą?

Zbyt przeciętną, zbyt brzydną i zbyt mało utalentowaną. Tak właśnie o sobie myślisz; bo jak tu myśleć inaczej jeśli porównasz się do tamtego idealnego człowieka sukcesu, który spogląda na Ciebie z szerokim uśmiechem z ekranu monitora lub telefonu.

Dlaczego swoją wartość mierzymy przez pryzmat wyglądu, sukcesu, dóbr materialnych i nieustannie porównujemy się do innych?

A może Ci wszyscy idealni i piękni ludzie sukcesu wcale nie są tak doskonali i  również mają jakieś problemy, również porównują się z innymi, również są smutni kiedy nikt nie widzi i tak jak Ty mają masę kompleksów.

Temat przeciętności w nieco odmiennym kontekście, szczęścia i innych życiowych dylematów poruszałam także w mojej książce No drodze do odwagi. Cele trudności dylematy i strach, więc jeśli ktoś ma ochotę poczytać to super, a jeśli nie to trudno ;) 

4 komentarze:

 1. Biorę poprawkę na wyidealizowane zdjęcia modelek, życie na wiecznej diecie musi być nudne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dostęp do informacji jest, A wiedzy na temat człowieka wciąż brak. Lubimy słuchać jak inni, znani ludzie w Internecie mówią nam co u nich słychać, a nie potrafimy często zapytać o to znajomych, bo w Internecie widzieliśmy to wiemy. Bardzo fajny wpis i cieszę się, że taki powstają. Mam nadzieję, że dużo osób tu dotrze. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak prawda, chyba to właśnie stanowi istotny problem, że jak to ujęłaś "wiedzy na temat człowieka wciąż brak"; bo najczęściej na pierwszy rzut oka mało widoć i można się bardzo pomylić

   Usuń
 3. Ciekawy wpis. Myślę, że nie ma sensu porównywać się z innymi bo zawsze znajdzie się ktoś od ładniejszy, zdolniejszy, bardziej inteligenty, albo też ktoś brzydszy, mniej bystry itd. Każdy ma wzloty i upadki i nikt nie jest idealny. Problem polega na tym, że ideały są produkowane i wręcz prezentowane na siłę przez media. Wpajane jest nam, zwykłym ludziom, że taki a nie inny wygląd lub jakiś produkt sprawi, że będziemy idealni a przy tym szczęśliwi.

  Pozdrawiam
  Piotrek
  muzykanakolkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń